

Mölndalsbostäder har för avsikt att minska elkostnaderna på sikt och fann att solenergin kunde vara ett komplement till bergvärme på Brunnsgatan. Vi anser att solfångare är ett miljövänligt alternativ som kommer att bidra till minskad elkostnad för tappvarmvattnet (se principskiss hur anläggningen fungerar).
Vi har installerat ca 70m2 solfångare på mittenhuset och vi har beräknat att denna yta kommer att bidra till en minskning av ca 35.000-40.000kwh/år.
I respektive hus har vi också installerat nya ventilationsaggregat och gjort en injustering av anläggningen. Syftet med aggregatbytet var att skapa ett bättre inomhusklimat men vi har haft problem med lukter och hoppas att våra hyresgäster på sikt kommer att uppleva att den ökade luftomsättning de fått i sina respektive lägenheter kommer upplevas som positivt. Aggregatbytet kommer även bidra till minskade elkostnader.
Här nedan följer en sammanställning i siffror för vad respektive åtgärd minskar våra elkostnader med:


| Mölndalsbostäder AB | Box 163, 431 22 Mölndal | Besöksadress: Häradsgatan 1 | info@molndalsbostader.se